OSADA: Miesto hrôzy alebo miesto asociálov ?

Autor: Michal Sivák | 13.5.2018 o 19:14 | (upravené 26.12.2018 o 22:42) Karma článku: 5,54 | Prečítané:  2107x

Navštívil som jednu miestnu osadu v Stropkove. Opisujem životy mnohých ľudí,ktorí trpia. Aj napriek zlému životu,majú úsmev na tvári.  Veď život je na to,aby sa žil.  

Mnohí z Vás by si pomysleli, že život na osade je niečo hrozné. V nedeľu som sa vybral všetko preskúmať a presvedčiť sa, či to naozaj je tak. Môj otec sa narodil v osade a žil tu dlhé roky. Mám tu rodinu a kopec bratrancov ale aj sesternice. Poznám to a viem čo píšem. 

Táto osada je lokalizovaná v periférii mesta Stropkov. Zo západnej časti  je osídľovaná časť mesta Stropkov, Bokša. Pred osadou sa nachádza obytná zóna ale aj domy. Ulica, kde sa táto osada nachádza, sa volá Za Jarkom. Nikto nevie prečo taký názov. V osade je približne 550 obyvateľov v priemere 4 deti na jednu rodinu. V osade sa nachádza množstvo početných rodin,kde  najvyšší počet ľudí v domácnosti je cca 16 ľudí. Na začiatku osady sa nachádza jeden mestský dom, ktorý je v prenájme dvoch rómskych rodín. Jeden dom si rozdelili na polovicu. Jednu časť osídľuje rodina Čonková a druhú rodina Fedáková. Na začiatku bývajú rodiny, ktoré tam žijú už od začiatku osady. Chatrče, ktoré sú vyššie, sú poniektoré nové ale aj také, ktoré by tam nemali byť. Sú postavené načierno. V osade sa nachádza približne 125 rodín.

Vajda, ktorý to vzdal pre zdravotné problémy

Pán Milan Husák, dlhé roky spravoval chod celej osady. Snažil sa pomáhať tamojším Rómom a ukazoval im čo je dobré a čo nie. Pre svoje zdravotné problémy sa toho vzdal a Rómom v osade chýba nejaký zodpovedný človek, ktorý bude riešiť ich problémy. Mladá rómska generácia  sa toho chytiť nechce.

 

" Ak by sa niekto našiel,kto by chcel Rómom ukázať to dobré a učiť ich nerobiť to zlé, bol by som veľmi rád. Stále čakám a verím že niekto sa nájde. "

Pozitíva ale aj negatíva na ktoré netreba zabúdať

POZITÍVA:

1. Rómovia si pred svojim nádvorím poupratujú a snažia sa aby pred ich domom bolo čisto.

2. Nie je to oblasť, kde by boli rozšírené ploštice ako v iných osadách.

3. Deti chodia do škôl, tak ako majú.

NEGATÍVA:

1. Mnoho odpadkov za osadou, ktoré sú  najväčším problémom.

2. Nedostatok veľkých zberných košov.

3. Neprispôsobivosť.

4. Veľká pôrodnosť a početné rodiny.

Šikovné dievčatko, ktoré sa mi posťažovalo so zlou známkou

Sofia Šiváková je mladá rómska dievčina,žiačka prvej triedy. Zastavila ma a povedala, či jej môžem pomôcť, pretože dostala zlú známku z diktátu. Prišiel som k nej domov a ukázala mi svoju žiacku knižku. Všetko mi vyrozprávala a pustili sme sa do písania diktátu, naučili sme sa, ako sa píšu slová s veľkým písmenom a kde sa dáva tvrdé y.

Najstaršia obyvateľka osady

Najstaršia obyvateľka osady pani Kristína má  84 rokov a pamätá si všetko. Rozpráva o svojom živote, čo všetko zlé a dobré prežila. Hovorí, že život Rómov nikdy nebol ľahký a prežila toho veľmi veľa negatívneho, na čo už nerada spomína. Verí, že mladá rómska generácia prevezme všetko do svojich rúk a že sa im bude lepšie žiť.

Sľuby sa sľubujú a blázni sa radujú ...

V čase volieb pán primátor navštívil túto osadu. Snažil sa tamojším Rómom nahovoriť, že im pomôže a zlepší život. Nič také sa nestalo. Rómom sľúbil, že keď ho budú voliť, tak im upraví cestu, dá postaviť detské ihrisko a v priebehu dvoch troch rokov ich vysťahuje na ulicu Orgovánovú do nových obytných domov. Nič sa nestalo. Rómovia ho volili a pán primátor voľby vyhral a samozrejme pre nich nič neurobil. Gratulujem pánovi primátorovi. 

 

Osada nie je miestom zlých ľudí. V žiadnom prípade. Je to miesto talentovaných ľudí a múdrych ľudí, ktorých spoločnosť nevidí. Odporúčam navštíviť a presvedčiť sa. Nehryzú a ani nebijú. To len spoločnosť im dala takú nálepku. Títo Rómovia ďakujú za život. Sú radi, že sú zdraví. Za všetko ďakujú Bohu, ku ktorému sa modlia každý deň. 

" Ďakujem všetko pánu Bohu. Nemala som ľahký život. Veľa krát som bola odsúdená za to, že som Cigánka. Verím že moje deti sa budú mať oveľa lepšie ako ja. Snažím sa a robím všetko preto. Učím sa s nimi a dávam im kopec lásky. Hoc nemám veľa materiálneho. " (Magdaléna Muchová)

Veľký mýtus o tom, čo si spoločnosť namýšľa ...   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?