Skauting Rómov: Forma vzdelávania pre komunitu

Autor: Michal Sivák | 10.7.2018 o 22:55 | (upravené 11.7.2018 o 11:09) Karma článku: 2,15 | Prečítané:  674x

Skauting je o dobrodružstve, o priateľstve, o láske, o dôvere, o vzájomnom pôsobením medzi minoritou a majoritou.

Rómska skautská oblasť vznikla v roku 2002. Sídli na východe Slovenska blízko Košíc v obci Kecerovce. Rómska oblasť má šesť  zborov (Kecerovce, Varhaňovce, Terňa, Vtáčkovce, Červenica a Žehňa). Aktívny boli iba tri zbory (Kecerovce, Varhaňovce a Terňa) ale pridali sa k nám obce Vtáčkovce, Červenica a Žehňa.

 

Rómska skautská oblasť patri pod Slovenský skauting zo sídlom v Bratislave. Zo Slovenského skautingu sa venujú Rómskym skautom, skauti z 1. zboru Badena Powella. Skauting je nezisková organizácia. Rómske deti od 15 rokov sa venujú Rómskym skautom so  sociálneho  prostredia, ktorí potrebujú pomoc, posúvať sa v živote ďalej, niektoré deti nemajú dostatok financií na to, aby sa niekde posunuli. Ako „generácia mladých“ chce aby čo najviac deti so znevýhodneného sociálneho prostredia sa zapojilo do vzdelávacích kurzov, kde by sa mohli naučiť to, čo sa nenaučili v školách. Každý si myslí, že skauting je iba o cestovaní, o hrách a výletoch ale nie je to pravda. Každý kto sa zaregistroval do skautingu ( ročné za registráciu platia symbolické euro) teraz hovorí, že urobil správnu vec lebo niektorým to zmenilo život lebo si našli prácu ktorá ich baví a tak, si plnia sny. V skautingu každý radca/radkyňa absolvoval kurz na to, aby to posúvali ďalej medzi tých, ktorí ešte neboli na žiadnom skautskom kurze a tak, sa učia medzi sebou na to, aby získali viacej skúsenosti a venovali sa ďalším skautom a tak to funguje dookola. Stojí to zato, aby sa viacej venovalo tým, ktorí si hovoria, že na to nemajú lebo každý má talent na niečo iné alebo každého baví niečo iné, ak raz človek nechce niečo robiť nie je to preto, že nechce robiť ale proste, že ho to nebaví. 156. zbor Varhaňovce sú už v skautingu 10 rokov, za tých 10 rokov sa posunuli a to tak, že chodili na rôzne kurzy, kde ich školili skauti z Bratislavy, chodili na tábory a proste sa vzdelávali.

Jednému človeku to zmenilo fakt život. V skautingu bol už od svojich 13 rokov je so znevýhodneného sociálneho prostredia. Najprv školili mladí RÓMOVIA , keďže  už mali za sebou všetky kurzy. On sa učil, chcel stále vedieť viac a viac. Keď už mal 15 rokov, tak  ho poslali na vzdelávací kurz, kde sa naučil všetko. Po tom kurze prišiel domov a začal hovoriť deckám ako bolo super a čo všetko sa naučil. Od tej doby ho už nemohli zastaviť až kým si nenašiel prácu a začal pracovať, tak na decká nemal až toľko času ale cez víkendy si stále urobí čas pred deti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?